Scyntygrafia perfuzyjna mięśnia sercowego Warszawa
Scyntygrafia perfuzyjna mięśnia sercowego:
Scyntygrafia perfuzyjna serca (badanie SPECT serca) jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym stosowanym w diagnostyce niedokrwienia mięśnia sercowego. W badaniu wykorzystuje się znacznik izotopowy (radiofarmaceutyk) Tc-99m-MIBI, który po podaniu dożylnym jest wychwytywany i gromadzony proporcjonalnie do przepływu krwi w komórkach mięśnia sercowego. Wykonywane jest w spoczynku, jak i po wysiłku tzw. test obciążeniowy i spełnia zarówno rolę diagnostyczną, jak i prognostyczną, dostarczając informacji o rozległości i charakterze zaburzeń ukrwienia mięśnia lewej komory.
Wysiłek fizyczny może być, bez obniżenia jakości badania zastąpiony testem farmakologicznym z użyciem leków rozszerzających naczynia wieńcowe np. dipirydamol, regadenoson.
Przeciwskazania:
Badania nie wykonuje się u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Przygotowanie do scyntygrafii perfuzyjnej serca:
- w dniu badania należy być na czczo
- przyjmowane leki najlepiej zabrać ze sobą i przyjąć z posiłkiem zalecanym w trakcie badania (dotyczy to zwłaszcza leków przeciwcukrzycowych, w tym insuliny), alternatywnie leki można przyjąć rano i popić mała ilością wody
- należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną– karty informacyjne , aktualne badania EKG, koronarografii, ECHO serca, tomografii komputerowej naczyń wieńcowych
- dwa dni przed badaniem wysiłkowym nie należy spożywać potraw i napojów zawierających kakao (czekolada i wyroby czekoladopodobne), pić napojów zawierających kofeinę (m.in. kawa, drinki energetyczne), a także herbaty oraz nie należy przyjmować leków zawierających teofilinę (m.in. Theospirex, Theovent, Euphyllin, Baladex syrop) ani preparatów z kofeiną (m.in. AntyGrypin, Etopiryna, Kopiryna- tabletki na ból głowy, Coldrex MaxiGrip,itp.)
- w dniu poprzedzającym badanie nie należy spożywać potraw wzdymających i surowych owoców.
- do każdej części badania (w spoczynku, jak i w obciążeniu) pacjent ma obowiązek przynieść ze sobą tłusty posiłek
- zalecane jest przyniesienie ok 150 ml jogurtu typ greckiego lub mleka 3,2%, dwa plastry serca żółtego lub jedno jajko ugotowane na twardo, kromkę białego pieczywa oraz około 1 litra niegazowanej wody.
Przebieg scyntygrafii perfuzyjnej serca:
- Badanie wykonywane jest w ciągu dwóch dni, pierwszego dnia badanie wysiłkowe, drugiego dnia badanie spoczynkowe. Pacjentowi zostaje podany dożylnie znacznik izotopowy, w przypadku badania wysiłkowego tuż po podawaniu leku do obciążenia farmakologicznego, a następnie odbywa się zapis obrazów na gamma-kamerze po około 60 minutach. W tym czasie należy spożyć przyniesiony ze sobą tłusty posiłek, pić wodę oraz przez około 10 min pospacerować. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach. Każdy zapis trwa około 15 minut.
Zalecenia po scyntygrafii perfuzyjnej serca:
- zminimalizowanie kontaktu z innymi osobami, w szczególności z dziećmi oraz kobietami w ciąży (np. nie przytulać, spać w oddzielnym łóżku)
- przyjmowanie zwiększonej ilości płynów oraz częstsze oddawanie moczu w celu przyspieszenia procesu eliminacji radioizotopu z organizmu
- w przypadku hospitalizacji w ciągu pierwszych 24 godz. po badaniu należy poinformować lekarza o przebytym badaniu scyntygraficznym
- badanie nie wpływa na ogólne samopoczucie pacjenta oraz zdolności psychomotoryczne (np. prowadzenie pojazdów) a także nie wymaga przerwania przyjmowania leków po badaniu.