Terapia izotopowa Warszawa
Radiosynowektomia
Radioizotopowa synowektomia to zabieg polegający na zniszczeniu zapalnie zmienionej błony maziowej za pomocą promieniowania beta emitowanego przez radioizotop. W zależności od rodzaju stawu, którego problem dotyczy stosuje się inny izotop. W naszej pracowni leczeniu podlegają:
- stawy kolanowe przy użyciu izotopu Ytr-90
- stawy barkowe, skokowe oraz łokciowe, nadgarstkowe przy użyciu izotopu Ren-186
Kwalifikacja do RSO
Przed każdym zabiegiem leczniczym wykonywanym z podaniem izotopu promieniotwórczego przeprowadzana jest wizyta kwalifikacyjna.
Celem wizyty jest określenie rozległości procesu zapalnego w obrębie leczonego stawu. Kwalifikacja do leczenia izotopowego przeprowadzana jest przez lekarza specjalistę medycyny nuklearnej. W Nukleomedzie wykonywane jest badanie obrazowe dokumentujące zmiany chorobowe – trójfazowa scyntygrafia kości i/lub badanie ultrasonograficzne stawu (usg). W oparciu o wywiad, badanie fizykalne i wyniki badań obrazowych lekarz kwalifikuje pacjenta do zabiegu, wyjaśnia przebieg procedury, ustala rodzaj izotopu i dobiera optymalną dawkę radiofarmaceutyku, indywidualnie dla każdego pacjenta. Zakwalifikowany do leczenia pacjent ma wyznaczony termin leczenia (pacjentów leczonych w ramach NFZ obowiązuje kolejka, zgodnie z kontraktowaniem usług medycznych).
Jak zapisać się na kwalifikację?
Osobiście, mailowo lub telefonicznie. Należy posiadać wystawione skierowanie.
Przygotowanie do kwalifikacji i leczenia:
- nie trzeba być na czczo
- najlepiej ubrać się w luźną odzież zapewniającą łatwy dostęp do stawu
Przebieg leczenia:
- Zabieg radiosynowektomii trwa około 20 minut. Nie wymaga znieczulenia ogólnego. Lek izotopowy, w odpowiednio indywidualnie dobranej dawce, podawany jest bezpośrednio do jamy stawowej. Miejsce wkłucia i podanie izotopu do stawu są monitorowane pod kontrolą usg. Bezpośrednio po podaniu radiofarmaceutyku, z tego samego wkłucia, dostawowo podawany jest lek sterydowy. Następnie staw jest bandażowany i zakładana jest orteza (pracownia Nukleomed dysponuje ortezami, które są wypożyczane pacjentom, nie ma więc potrzeby zakupu własnej ortezy). U pacjentów, u których leczone są stawy kolanowe po iniekcji dostawowej wykonywana jest iniekcja podskórna leku przeciwkrzepliwego.
Zalecenia po leczeniu:
- nie należy zdejmować ortezy przed upływem 48 godzin – unieruchomienie stawu zapewnia odpowiednie rozmieszczenie leku izotopowego i zapobiega cofnięciu się izotopu poza miejsce wkłucia. Ma to zasadnicze znaczenie dla przebiegu leczenia!
- w ciągu pierwszych 7 dni od zabiegu należy ograniczyć do minimum obciążanie leczonego stawu
- nie należy zażywać kąpieli w trakcie unieruchomienia stawu
- wypożyczoną w trakcie zabiegu ortezę należy zwrócić/odesłać do przychodni Nukleomed w ciągu 7 dniu od zabiegu
- po zabiegu pacjent nie może prowadzić pojazdów mechanicznych – należy zapewnić pacjentowi transport do domu
- w przypadku obrzęku po leczeniu należy zastosować zimny okład na staw, a w razie bólu zażyć lek przeciwbólowy