Home Badanie PET-CT z [68Ga] Ga- PSMA

Badania PET-CT w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub prywatnie Warszawa

Badanie PET-CT z [68Ga] Ga- PSMA

Badanie PET  (pozytronowa tomografia emisyjna) to nowoczesne,  mało inwazyjne, kompleksowe badanie obrazowe całego ciała, pozwalające na wykrycie zmian charakteryzujących się zaburzonym metabolizmem tkankowym.

W badaniu wykorzystuje się izotopy promieniotwórcze – emitery pozytonów.  Łącząc izotop z substancją uczestniczącą w procesie metabolicznym komórki uzyskyjemy tzw. radiofarmaceutyk lub radioznacznik. Po dożylnym podaniu radioznacznika rozmieszcza się on w organizmie i bierze udział w procesach metabolicznych komórek. Dokonując pomiarów promieniowania, które emituje radioznacznik można przeskanować całe ciało i na bardzo wczesnym etapie wykryć zaburzenia metabolizmu komórkowego. W ten sposób badania PET dają możliwość oceny rozległości i stopnia zaawansowania procesu  nowotworowego wcześniej i dokładniej niż tradycyjne badania radiologiczne.

Badania radiologiczne, tomografia komputerowa (TK, z jęz. angielskiego computed tomography, CT) i rezonans magnetyczny (MR) dostarczają z kolei precyzyjnych informacji o zaburzeniach strukturalnych.

Połączenie technik obrazowania PET I TK  razem tworzy urządzenie hybrydowe PET-CT pozwalające na nałożenie (fuzję) obrazów anatomicznych z tomografii komputerowej z obrazami metabolizmu tkankowego z badania PET. W efekcie badanie PET-CT dostarcza cennych informacji o zaburzeniach metabolicznych i ich nasileniu w obrębie chorych tkanek z precyzyjną lokalizacją zmian.

W badaniu PET-CT z PSMA  (z ang. Prostatae specific membrane antigen) wykorzystuje się radioznacznik, który jest antygenem występującym na powierzchni komórek nowotworowych raka prostaty zatem jest ono dedykowane do diagnostyki pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego. Z uwagi na fakt, że znacznik jest wychwytywany głównie przez komórki nowotworowe wykonując badanie PET/CT z PSMA można określić stopień miejscowego zaawansowania nowotworu przed leczeniem, zoobrazować zmiany węzłowe, wykryć przerzuty odległe, wykryć miejsca wznowy w przypadku narastających stężeń PSA u pacjentów po przebytym leczeniu radykalnym.

Przygotowanie do badania PET/CT z PSMA:

Uwaga:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, badania PET-CT wykonywane są na podstawie skierowania lekarskiego.
W placówce Nukleomed istnieje możliwość umówienia wizyty konsultacyjnej dla oceny wskazań do badania.

Przebieg badania PET:

– rejestracja pacjenta
– wywiad medyczny (Gabinet Konsultacyjny w Pracowni PET-CT)
– podanie dożylne znacznika izotopowego
– oczekiwanie przez ok 60 min. na badanie w wyciszonym pomieszczeniu, w pozycji leżącej, możliwie bez podejmowania wysiłków fizycznych, poza korzystaniem z wydzielonej toalety.
–  po 15 min. od podania znacznika i leżeniu w tym czasie bez ruchu, wskazane jest picie wody niegazowanej, nie można spożywać posiłków.
– zapis badania  wykonywany jest wciągu dwóch godzin od podania znacznika, rejestracja obrazów w pozycji leżącej na plecach zajmuje ok 20-30 min.
– cała procedura trwa około 2-3 godzin.

Zalecenia po badaniu PET:

Informacje dodatkowe

Należy pamiętać, że zwiększony wychwyt PSMA wykazują komórki nowotworowe raka prostaty ale zdarzają się sytuazje kliniczne, w których może wystąpić niespecyficzne gromadzenie radioznacznika, w zmianach takich jak naczyniaki, nerwiaki czy miejsca wzmożonego unaczynienia (zapalne). Stwierdzenie zmian nie jest więc jednoznaczne z diagnozą. Tę określa zawsze lekarz specjalista w oparciu o wywiad, badanie pacjenta i wszystkie badania dodatkowe, w których badanie PET-CT jest ważnym, ale tylko jednym z elementów analizy stanu pacjenta.  

Aby zatem dokonać dokładnej I właściwej analizy badania prosimy o zabranie ze sobą dotychczas wykonanych innych badań diagnostycznych do porównania (takich jak wynik TK, MR, USG).

Zobacz badanie na filmie