Home Terapie Izotopowe Radiosynowektomia

Radiosynowektomia

Radioizotopowa synowektomia to zabieg polegający na zniszczeniu zapalnie zmienionej błony maziowej za pomocą promieniowania beta emitowanego przez radioizotop. W zależności od rodzaju stawu, którego problem dotyczy stosuje się inny izotop. W naszej pracowni leczeniu podlegają:

 • stawy kolanowe przy użyciu izotopu Ytr-90
 • stawy barkowe, skokowe oraz łokciowe, nadgarstkowe przy użyciu izotopu Ren-186

Kwalifikacja do RSO

Przed każdym zabiegiem leczniczym wykonywanym z podaniem izotopu promieniotwórczego przeprowadzana jest wizyta kwalifikacyjna.
Celem wizyty jest określenie rozległości procesu zapalnego w obrębie leczonego stawu. Kwalifikacja do leczenia izotopowego przeprowadzana jest przez lekarza specjalistę medycyny nuklearnej. W Nukleomedzie wykonywane jest badanie obrazowe dokumentujące zmiany chorobowe – trójfazowa scyntygrafia kości i/lub badanie ultrasonograficzne stawu (usg). W oparciu o wywiad, badanie fizykalne i wyniki   badań obrazowych lekarz kwalifikuje pacjenta do zabiegu, wyjaśnia przebieg procedury, ustala rodzaj izotopu i dobiera optymalną dawkę radiofarmaceutyku, indywidualnie dla każdego pacjenta. Zakwalifikowany do leczenia pacjent ma wyznaczony termin leczenia (pacjentów leczonych w ramach NFZ obowiązuje kolejka, zgodnie z kontraktowaniem usług medycznych).

Jak zapisać się na kwalifikację?
Osobiście, mailowo lub telefonicznie. Należy posiadać wystawione skierowanie.

Przygotowanie do kwalifikacji i leczenia:

 • nie trzeba być na czczo
 • najlepiej ubrać się w luźną odzież zapewniającą łatwy dostęp do stawu

Przebieg leczenia:

 • Zabieg radiosynowektomii trwa około 20 minut. Nie wymaga znieczulenia ogólnego. Lek izotopowy, w odpowiednio indywidualnie dobranej dawce, podawany jest bezpośrednio do jamy stawowej. Miejsce wkłucia i podanie izotopu do stawu są monitorowane pod kontrolą usg. Bezpośrednio po podaniu radiofarmaceutyku, z tego samego wkłucia, dostawowo podawany jest lek sterydowy. Następnie staw jest bandażowany i zakładana jest orteza (pracownia Nukleomed dysponuje ortezami, które są wypożyczane pacjentom, nie ma więc potrzeby zakupu własnej ortezy). U pacjentów, u których leczone są stawy kolanowe po iniekcji dostawowej wykonywana jest iniekcja podskórna leku przeciwkrzepliwego.

Zalecenia po leczeniu:

 • nie należy zdejmować ortezy przed upływem 48 godzin – unieruchomienie stawu zapewnia odpowiednie rozmieszczenie leku izotopowego i zapobiega cofnięciu się izotopu poza miejsce wkłucia. Ma to zasadnicze znaczenie dla przebiegu leczenia!
 • w ciągu pierwszych 7 dni od zabiegu należy ograniczyć do minimum obciążanie leczonego stawu.
 • nie należy zażywać kąpieli w trakcie unieruchomienia stawu.
 • wypożyczoną w trakcie zabiegu ortezę należy zwrócić/odesłać do przychodni Nukleomed w ciągu 7 dniu od zabiegu.
 • po zabiegu pacjent nie może prowadzić pojazdów mechanicznych – należy zapewnić pacjentowi transport do domu.
 • w przypadku obrzęku po leczeniu należy zastosować zimny okład na staw, a w razie bólu zażyć lek przeciwbólow

Zobacz leczenie na filmie: